Намали прегряването
Стой на хладно: Стой в климатизирани или хладни места колкото е възможно повече. Ако нямаш климатик в дома си, отиди в мола или в библиотеката - дори няколко часа в климатизирано помещение ще помогнат на тялото ти да остане охладено, когато се върнеш на жегата.
- Имай предвид: Електрическите вентилатори може да осигуряват комфорт, но когато температурата е над 33 градуса, те не могат да предотвратят прегряването. Вземането на хладен душ или вана или движението в климатизирани места е по-добрият начин да се охладиш.
- Използвай колкото се може по-малко печката и котлоните у дома си, за да поддържаш по-ниска температура.
Планирай дейностите на открито внимателно: Опитай да ограничиш дейностите на открито в части от деня, когато е по-хладно, например сутрин или във вечерните часове. Почивай често на сянка, за да дадеш шанс на тялото ти да се възстанови.
Намали темпото: не прави упражнения по време на жегата. Ако не си свикнал да работиш или правиш упражнения на горещо, започни по-бавно и по малко и увеличавай темпото постепенно. Ако усилието кара сърцето ти да бие много бързо и те задъхва, СПРИ всяка дейност. Влез в охладено зона или на сянка и си дай почивка, особено ако се чувстваш отпаднал, слаб или замаян.
Използвай защита от слънцето: Слънчевото изгаряне влияе на способността на тялото ти да се охлажда и може да се дехидратираш. Ако трябва да излизаш навън, защити се от слънцето с шапка, слънчеви очила и защитен крем с фактор 15 или повече 30 минути преди да излезеш навън.
НЕ ОСТАВЯЙ ДЕЦА В КОЛАТА! Колите могат бързо да станат горещо пространство с опасна температура дори при отворен прозорец. Всеки оставен в паркиран автомобил е под риск, но при децата той е по-голям и може да доведе до топлинен удар или смърт. Когато пътувате с деца, запомнете следното:
- Никога не оставяй бебета, деца или животни в паркирана кола, дори с открехнат прозорец.
- За да не забравиш, че детето е в автомобила, използвай плюшено мече на детската седалка. Когато детето е сложено на седалката, вземи плюшеното животинче отпред при водача.
- Когато оставяш колата, бъди сигурен, че всички са излезли. Не пропускай деца, които са заспали.
Стой хидратиран
- Внимание: Ако твоят лекат е ограничил приема на течности или пиеш специфични лекарства (например диуретици), попитай колко вода можеш да пиеш, когато времето е горещо.
- Стой далече от много сладки или алкохолни напитки - на практика те те карат да губиш повече течности. Също избягвай и твърде студените напитки, защото те причиняват стомашни болки.
- Ако си на диета с намаляване на солта, имаш диабет, виско кръвно налягане или друго хронично състояние, говори с твоя лекар преди да започнеш да пиеш спортни напитки или да вземаш допълнително соли и минерали.
Бъди информиран
Проверявай за новини: Гледай прогнозата за времето за предупреждения за естремни температури.
Познавай знаците: Научи знаците и симптомите на прегряването (топлинни обриви, топлинни крампи, топлинно изтощение, топлинен удар). Научи как да се справяш с тях.
Не работи сам: Наблюдавай състоянието на твоите колеги и осигурои някой, който да наблюдава и теб.
Ако си над 65 години, осигури си приятел или роднина, който да те проверява по два пъти на ден по време на гореща вълна. Ако познаваш някого в тази група, проверявай него поне два пъти на ден.
Наблюдавай хората във висок риск: Въпреки,л че всеки може да пострада от жегата, някои хора са в по-голям риск от другите:
- бебетата и малките деца
- хората над 65-годишна възраст
- хората с наднормено тегло
- хората, които полагат повече усилия по време на работа или с упражения
- хората, които са физически болни, специално със сърдечни заболявания или високо кръвно налягане или тези, които вземат медикаменти, свързани с депресия, безсъние или лоша обмяна.
Няма коментари:
Публикуване на коментар